Európske zisťovanie o zdraví

  1. Domov
  2. Zisťovania v domácnostiach
  3. Európske zisťovanie o zdraví

Európske zisťovanie o zdraví

Európske zisťovanie o zdraví (EHIS) je výberové zisťovanie, ktoré poskytuje komplexné údaje o zdravotnom stave obyvateľstva a témach súvisiacich so zdravím. Na Slovensku sa realizuje od roku 2009 a rok 2025 predstavuje v poradí už štvrtú vlnu tohto zisťovania. 
​​​​​​​

Čo je cieľom zisťovania?

Cieľom zisťovania EHIS je prostredníctvom štatistických údajov a indikátorov zdravia získať obraz o zdravotnom stave obyvateľstva, využívaní zdravotnej starostlivosti a faktoroch, ktoré vplývajú na zdravie obyvateľstva pozitívne alebo negatívne. Zber údajov, ktorý prebieha podľa harmonizovanej metodiky, umožňuje medzinárodné porovnávanie údajov o zdraví medzi všetkými členskými štátmi EÚ. 

Ukazovatele zo zisťovania EHIS majú veľký význam aj pre plnenie politických potrieb a požiadaviek obsiahnutých v konkrétnych európskych stratégiách (napr. Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj, Stratégia EÚ v oblasti globálneho zdravia na zlepšenie globálnej zdravotnej bezpečnosti a zaistenie lepšieho zdravia pre všetkých, program EU4Health). Sú taktiež nevyhnutným podkladom pre riešenie súčasných problémov súvisiacich so zdravím obyvateľstva v rámci EÚ, akými sú starnutie populácie, nerovnosť v zdraví, kvalita a funkčnosť systémov zdravotnej starostlivosti a pod. Údaje zo zisťovania sú využívané medzinárodnými organizáciami, najmä WHO a OECD a na národnej úrovni štátnymi inštitúciami a univerzitami na vedecko-výskumné účely.
​​​​​​​

Kedy a kde sa zisťovanie uskutoční? 

Zisťovanie sa realizuje každých 5-6 rokov, v roku 2025 od 1. júla do 31. decembra. Na základe náhodného výberu je do zisťovania pre rok 2025 zaradených viac ako 7-tisíc domácností, v približne 400 obciach a mestách Slovenska, vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc.

Upozornenie Aktuálny zoznam obcí na rok 2025, v ktorých sa zisťovanie realizuje, je dostupný v tabuľke Priloha_zistovanie_EHIS_zoznam_obci formát (XLSX 38 kB) alebo formát (ODS 26 kB).

Kto odpovedá na otázky?

Cieľovou populáciou sú osoby vo veku 15 a viac rokov, ktoré bývajú v súkromných domácnostiach na území Slovenskej republiky v čase zberu údajov.
​​​​​​​

Na čo sa budeme pýtať?

Predmetom zisťovania sú okrem iného aj otázky o výskyte chronických ochorení, o využívaní ústavnej, ambulantnej starostlivosti, užívaní liekov, o telesnej výške a váhe, fyzických aktivitách, stravovacích návykoch, návykoch spojených s fajčením a konzumáciou alkoholu a pod.

Štvrtá vlna sa oproti predchádzajúcej vlne zisťovania zameriava viac na oblasť duševného zdravia.
​​​​​​

Upozornenie Vzor štatistického formulára je zaradený v Zozname štatistických formulárov.

Ako sú chránené údaje domácnosti poskytnuté úradu?

Všetky údaje z dotazníkov slúžia výlučne pre potreby štátnej štatistiky, sú dôverné a chránené podľa slovenskej a európskej legislatívy. Finálne štatistické informácie sú vždy zverejňované agregované a nie je možné z nich identifikovať údaje o konkrétnej bytovej domácnosti a osobe.
​​​​​​​

Môže respondent odmietnuť vyplniť dotazník?

Národná legislatíva ukladá povinnosť vybranému respondentovi poskytnúť požadované informácie, a to v zmysle zákona č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v aktuálnom znení. Za ochranu dôverných aj osobných údajov zodpovedá Štatistický úrad SR, ktorého zamestnanci sú viazaní mlčanlivosťou o všetkých štatistických údajoch a osobných údajoch, ktoré sa pri svojej práci dozvedia.

Zisťovanie je tiež súčasťou Európskeho štatistického programu a je realizované na základe platnej európskej legislatívy, nariadenia Komisie (EÚ) č. 2023/2529, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2019/1700. Nariadenia presne určujú, ako zisťovanie vykonať. Definujú špecifiká v akom rozsahu, periodicite a v akej územnej úrovni má byť zisťovanie realizované, aby bolo v súlade s harmonizovanou medzinárodne porovnateľnou metodikou.

Oceňujeme ochotu všetkých respondentov, ktorí sa zapájajú do zisťovaní, pretože tým pomáhajú poznať problémy spoločnosti a získať kvalitné a spoľahlivé informácie. Prispievajú tak k riešeniam a pozitívnym zmenám.
​​​​​​​

Ako prebieha vyplnenie dotazníka? Aký je postup pri zisťovaní?

  • Štatistický úrad SR kontaktuje vybranú domácnosť písomne - listom s informáciami o zaradení do zisťovania, v ktorom je uvedené meno opytovateľa (zodpovedná osoba za Štatistický úrad SR, mailový a telefonický kontakt na túto osobu).
  • Vybraná domácnosť si môže overiť, či ide skutočne o zisťovanie Štatistického úradu SR a či bola domácnosť zaradená do zisťovania aj u vedúcich pracovníkov ôsmich regionálnych pracovísk úradu na kontaktoch uvedených tiež v sprievodnom liste alebo v nasledujúcej tabuľke: Kontakty vedúcich oddelení pre terénne zisťovania v krajoch SR formát (XLSX 24 kB) alebo formát (ODS 17 kB).
  • Respondent si môže následne upraviť/pozmeniť termín návštevy opytovateľa vo svojej domácnosti, príp. si určí iné miesto stretnutia mimo svojej domácnosti. Osobné stretnutie s opytovateľom je výhodou, urýchľuje vyplnenie dotazníka, umožňuje jeho presnejšie a komplexnejšie vyplnenie (opytovatelia sú vyškolení o metodikách k zisťovaniu).
  • Opytovateľ Štatistického úradu SR sa pri osobnom stretnutí preukáže osobitným poverením (preukazom).
  • O realizácii zisťovania je oboznámená osobitne aj samotná obec/mesto, ktoré sú nápomocné pri riešení otázok respondentov.

Kedy a kde budú dostupné výsledky po spracovaní? 

Po spracovaní sú výsledky zverejnené v rôznych štruktúrach (napr. podľa pohlavia, veku, ekonomického postavenia) v produktoch Štatistického úradu SR na webovom sídle, a to:

  • vo verejnej databáze DATAcube. v kapitole  1.5. Zdravie
  • v publikácii (v roku 2026).​​​​​​​

Kde nájdem výstupy z predošlých zisťovaní?

Výstupy z predošlých štatistických zisťovaní o zdraví sú dostupné na webovom sídle vo viacerých štatistických výstupoch.
​​​​​​​
Za SR:

Za EÚ:

  1. v databáze Eurostatu  v kapitole Health